03/10/2023

Jak zacząć kąpiele lodowe? – Poradnik dla początkujących

Kąpiele lodowe lub inaczej morsowanie to jedna z najbardziej ekscytujących i korzystnych praktyk dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie tej przygody jest kąpiel lodowa w wannie lodowej Kalsport.

1. Wyposażenie

Nie trzeba inwestować w żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy mieć na sobie kąpielówki lub strój kąpielowy. Jeśli bardzo obawiamy się wychłodzenia, można rozważyć skorzystanie z butów neoprenowych lub rękawiczek, ponieważ to dłonie i stopy ochładzają się najszybciej.

2. Przygotowanie kąpieli

Wypełnij wannę lodową wodą. Początkowo zalecamy używanie zimnej wody z kranu, aby schłodzić ciało stopniowo. Pamiętaj, że temperatura wody powinna być zdecydowanie niższa niż temperatura Twojego ciała, ale nie na tyle niska, żeby było to niebezpieczne. Z czasem możemy dodawać lód, by jeszcze bardziej obniżyć temperaturę wody.

3. Pierwsze wejście do wody

W momencie, gdy stajesz nad zimną wodą, masz dwie opcje. Możesz ochlapać stopniowo kolejne części ciała lub odważnie zanurzyć się w jednym ruchu. To kwestia Twojej wygody i preferencji. Najważniejszym elementem udanej kąpieli lodowej jest zdecydowanie i brak wahania.
Niezależnie od tego, jak się na to zdecydujesz, wchodzenie do wody powinno być powolne, ale stanowcze. To pomaga Twojemu ciału dostosować się do ekstremalnych warunków.

4. Czas kąpieli

Zasadniczo kąpiel lodowa powinna trwać od 3 do 5 minut. Kluczem jest słuchanie swojego ciała. Kiedy zaczniesz odczuwać dyskomfort lub zimno staje się zbyt uciążliwe, zakończ morsowanie.

Zacznij od krótkich sesji – od 30 sekund do 1 minuty, w zależności od swojego doświadczenia i tolerancji. Stopniowo zwiększaj czas kąpieli, gdy Twój organizm się przyzwyczaja. Kąpiele lodowe są intensywne i wymagają pewnego przyzwyczajenia organizmu. Tak jak podczas treningów powinniśmy przestrzegać zasady, że zawsze lepiej dołożyć jednostkę treningową, niż się przetrenować, tak samo jest z morsowaniem: nauka powinna być rozłożona w czasie. Czym dłużej przebywamy w wodzie tym rzadziej morsujemy w ciągu tygodnia.

5. Systematyczność

Najważniejsze jest to, żeby być regularnym w praktykowaniu kąpieli lodowej. Im częściej to robisz, tym szybciej Twoje ciało będzie się do tego przyzwyczajać, a korzyści zdrowotne będą bardziej widoczne. Tak jak w przypadku wielu innych działań, regularność jest kluczem do osiągnięcia efektów.

6. Po Kąpieli

Po wyjściu z wanny lodowej, zaleca się krótką aktywność, aby ocieplić ciało. Następnie dokładnie osusz się ręcznikiem i dopiero wtedy ubieraj się.

Warto wiedzieć!

Kiedy zanurzasz się w lodowatej wodzie, poczujesz, jak Twoje tętno natychmiast przyspiesza, a oddychanie staje się szybsze. Przypomina to oddech podczas biegu czy intensywnej jazdy na rowerze. To normalna reakcja organizmu na ekstremalną temperaturę wody.

KUP TUTAJ

Trzymamy za Ciebie kciuki,

Zespół Kalsport

Podziel się tym artykułem z Innymi!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

ZAREJESTRUJ SIĘ

Przypominanie hasła

Jeśli tego maila użyto do rejestracji w naszym serwisie, wyślemy Ci na niego link do zresetowania hasła.